Строителните занаяти на Стара планина
Изложбата на музей „Етър“ и сдружение „Мещра“ може да се види в Старото школо в Трявна.
13 информационни табла
32 дюлгeрски инструмента и дарени предмети по време на експедицията
3D макет на традиционна къща от с. Горнова могила
Фотографии на Росина Пенчева
През 2019 година екип на музей „Етър“ и сдружение „Мещра“ прави теренни проучвания на 30 населени места, разположени на територията на общините Габрово, Дряново и Трявна. Направен е анализ и са документирани архитектурни обекти, проучена е работата на майстори, които все още владеят строителните занаяти от периода на Българското възраждане.
Изложбата „Строителните занаяти на Стара планина“, която се реализира съвместно от музей „Етър“ и сдружение „Мещра“, предлага поглед върху архитектурно-строителните постижения от епохата на Възраждането в Габровско. Територията е изключително богата на културно-историческо наследство, което е застрашено от изчезване, вследствие на обезлюдяването и редица други фактори.
Проектът „Строителните занаяти на Стара планина“ на сдружение „Мещра – традиционни знания и занаяти“ е съфинансиран от Национален фонд „Култура“. Той има за цел да изследва архитектурното и строително наследство от епохата на Възраждането в област Габрово. Партньори са РЕМО „Етър“, Национална гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“ и Институт за етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН. Участие имат ученици, учители, студенти и специалисти.
Това е поредно гостуване на изложбата. След откриването ѝ в Габрово през 2019 г. тя бе представена в ИЕФЕМ – БАН, РЕМ – Пловдив, РИМ – Бургас, ИМ „Искра“ – Казанлък.