KulturaBg - logo

"СПОРНАТА 2014 ГОДИНА" ПРЕЗ ПОГЛЕДА НА ТАНЯ ХРИСТОВА, КМЕТ НА ГАБРОВО

Спорна – така Таня Христова определя 2014 г. „Спорна с всички значения, които тази дума носи в себе си”, пояснява кметът на Габрово в интервю пред Дарик.

„Спорна с многото катаклизми, които може би сами си причинихме, а природата допълнително засили. 2014 г. специално за Габрово се оказа спорна от гледна точка на конкретни резултати и завършване на тежки инвестиции, които засягаха всички нас. Въпреки предизвикателствата, недоволството и различните интерпретации на това което се случваше, най-вече по улиците на Габрово, Водният цикъл успя да докосне всеки от нас и по някакъв начин да поясни какво означава европейско финансиране. Това не е някой да изсипе едни пари някъде и те по магичен път да се превърнат в качествена инфраструктура. Това е процес, който изисква подкрепа, отговорност, експертност и вземането на правилни решения в кратък период.
Иначе 2014 г. ще има прочит от различни страни. След 2013 г. никой не очакваше тя да е спокойна от гледна точка на политическите турбуленции, по-скоро не очаквахме да има толкова природни предизвикателства. Меката и топла зима на 2014-та се компенсира от неприятностите през пролетта и лятото. Но от друга страна помогна да стане възможно да се реализират дейностите по Водния цикъл”, коментира Таня Христова пред Дарик.



Природните катаклизми, особено от лятото, показаха една добра организация. Струва ми се, че всички останаха доволни от начина, по който се реализира комуникацията между хората, които понесоха катаклизмите пряко, кметските наместници, местната власт!

За мен е малко тъжно, че проявяваме съпричастност, синхрон в действията, партньорство, по време на бедствие. Може и да е нормално, защото хората се обединяват в такива моменти. Но не по-малко важно е в нормална обстановка да работим активно и партньорски, да работим заедно. Което не означава да бъдем с еднакво мислене. По време на тежките моменти, които сполетяха габровските села, успяхме да създадем добра координация, работихме изключително добре с всички служби, които в такива моменти са на терен. Получихме подкрепа от държавните структури. Видя се необходимостта от повече превенция, отколкото влагане на усилия за управление на последиците. Знаете, че има държавна комисия, която разпределя парите в такива случаи. Това става след като работата е свършена и документацията е обработена. Важно е когато се действа при бедствие. Но е необходимо да имаме финансов ресурс, който да бъде вложен в превенция. Регулярно да се почистват речните корита, да се изграждат подпорни стени, да се извършва наблюдение на измененията, които се случват във времето. Това трябва да е приоритет, една от много първостепенни задачи, които държавата трябва да реши. В момента това е един доста централизиран процес. Възможностите на общините са недостатъчни от финансова гледна точка, за да се справим. Затова е важно заедно с държавата, като партньори, да намерим справедлив и ефективен механизъм, с който устойчиво да се инвестира в укрепване, поддържане и развитие на такава критична инфраструктура.

Вие наистина ли вярвате, че държавата може да бъде партньор, особено в този си вид?

Държавата трябва да бъде партньор…

Особено на фона на това което се случи, с опита да бъдат орязани парите по големи инфраструктурни проекти?

Аз пак ще се върна на 2014 г. Тя е събирателния образ на хората, които живеем в България. Когато сме били разсеяни, безотговорни или невежи, е оказало влияние. Хората, които живеят тук заслужават много по-добро качество. Необходима е персонална ангажираност, с това което се случва в живота на всеки. Спомням си колко сериозно недоумение събуди факта, че младите хора категорично отказват да гласуват. Това премина като една отрезвителна вълна точно през 2014 г. Но всичко започна да се формира през „горещата” зима на 2013 г.

Гореща от политическа гледна точка – да. Макар че мнозина смятат, че тогава се надуваха изкуствено сметки за ток, за да има причини за недоволство.

Когато държавата откаже да бъде партньор нещата няма как да се случат по добър модел.

Но тогава се случи нещо като преврат…

Това е тема, която е доста предизвикателна. На мен като гражданин ми липсва авторитетния източник на информация. За съжаление доста от нещата ги научаваме от медиите, а не от авторитетната институция или личност, които са отговорни. Понякога е по-лесно да приемем тежката истина, отколкото сами да интерпретираме нещата. При нас има криза на доверието. Не липсата на финансови средства е основната движеща сила, която е отнета на българите. Загубили сме други по-важни неща. Сякаш не успяваме да оценим неща, които се случват и са положителни.

Аз смятам, че много хора оценяват направеното. Ето например, по улици, които са асфалтирани по Водния цикъл не е рядкост да се наблюдават шофьори, които карат със скорост доста над разрешената в населено място. Може би така дават своята положителна оценка?

Защо е „разрешено” да се движим така в градска среда? Това е въпрос как се отнасяме към правилата, които искаме другите да спазват, но с удоволствие ги пренебрегваме. А, иначе, това беше една от задачите – да подобрим условията в Габрово за пешеходците и шофьорите. Все още има да се направят някои неща – маркировка, препятствия към действията на точно такива шофьори и др.

През този период имаше няколко правителства. По-лесно ли се работи, когато управляващите са от политическата формация, която е застанала зад Вас?  Кмет в опозиция може ли да има?

Аз мога да говоря като кмет на Габрово. С правителството Орешарски не успях да постигна никаква форма на разумен диалог. Какви са причините? Може би те трябва да дадат обяснение. Може би се оказах един от малкото кметове, които назоваваха проблемите. Защо липсваше диалог, защо ми бяха отказвани срещи в министерства? Да благодарим, че това вече е в историята. Защото аз не съм ги искала като гражданин, а като кмет. Нека си спомним подкрепяната от всички инициатива за програмата „Региони в растеж”. Това което се случи показа, обаче, че всичко е фалшиво и предварително нагласено. Трябваше за два дни да подготвим проекти. Над 1200 бяха предадени от общините и разгледани в съмнително кратък срок. Много е лошо, когато политиката се намесва по такъв начин.

Смятате ли, че към Вас е имало персонално отношение?

Имам всички основания да смятам, че е така. Макар това лично да не ме вълнува. Няма да коментирам качеството на проектите, финансирани по тази програма, но ще кажа, че когато една идея не е заредена с правилната емоция тя се проваля. Знаете, че програмата на кабинета Орешарски не постигна своите цели. Последваха опустошителните действия спрямо оперативна програма „Околна среда”. Тази комбинация от фактори е необяснима за мен. Липса на професионална експертиза, политически нюанси и опит за политическа репресия. Това което беше стоварено върху кметовете беше опасно. Ако беше финализиран замисъла (с орязването на парите от големите проекти по оперативна програма „Околна среда”, б. р.) колко общини щяха да оцелеят? Принципите на подкрепа и солидарност са движещия фактор. Битката между държава и общини е излишна. Енергията от нея може да бъде насочена към градивни неща. Държавата, с опита за тези финансови корекции, заплаши с тотален колапс стотици фирми и хиляди работещи в тях. През лятото казах, че има риск да спрем уличното осветление, да бавим заплати и това беше реална опасност. С начина, по който се формира новото правителство дано наистина сме се научили на истинска коалиционна култура и на партньорство.

Опасявам се, че точно поради коалиционните партньори в това правителство, то няма да реализира никакви реформи. В него има двама вицепремиери, твърде опитни в реализацията на коалиционност – лява, дясно, центристка. Не съм с впечатлението, че биха поели върху себе си отговорността за реформите. Те не са нещо, заради което ще те обичат хората!

Но пък ще те запомнят. В противен случай много бързо ще бъдеш погълнат от забвението. Въпрос на силна воля е. Нека всеки направи своето усилие. Нека не се гордеем, че като отидем на Запад следим за правилата и ги спазваме. Нека го направим и тук.

Нали знаете, че няма политик, който да си е тръгнал обичан?

Аз не знам кой политик дръзва да влезе в политиката с идеята да бъде обичан? Това е предрешена форма на провал. Политиката е работа и липса на грам лично време. Това е, което се случва на всички политици, които са приели заниманието си като кауза.

На 2 януари очаквайте третата част от интервюто с кмета на Габрово, в което Таня Христова говори за емблемите на Габрово. Много от тях през 2014 г. навършиха 50 години.
Сподели
ТИХОМИР ЦЪРОВ
Партньор: ТИХОМИР ЦЪРОВ

Брой публикации: 269 аудио, 235 видео, 426 новини

Всички публикации на автора »

Прочети още