Няма начин да не си спомните за един култов филм, когато ви кажа името на изложбата на Добрин Атанасов и Любен Кулелиев, която може да се види в Музея на хумора и сатирата. „Някои го предпочитат аналогово“ – така я нарекоха двамата автори, а ние веднага си мислим за Мерилин Монро и „Някои го предпочитат горещо“. При откриването на изложбата публиката дори имаше възможността да гледа „Някои го предпочитат горещо“, разбира се, след като се запозна и поразсъждава над сериозните въпроси, които повдига „Някои го предпочитат аналогово“. Един от авторите – доц. д-р Добрин Атанасов, разказва с ентусиазъм и много хумор за своето и на Любен Кулелиев творение.
Нека все още не напускаме територията на Музея на хумора и сатирата – едно място за усмивки и добро настроение, но и за много размисъл. От 2016 година Маргарита Доровска е директор и определено е имала време да размишлява. От размислите са изкристализирали проблеми, родили са се идеи. Някои са приети, други – не. За една неприета от представители на музейната общност идея разговаряме с Маргарита Доровска. Дигитализацията на българските музеи – на пръв поглед буди учудване защо тази идея, лансирана на годишно събрание на Сдружение Български музеи, не срещна подкрепа. Останалите директори имат своите аргументи, с които са се въоръжили в многото опити това да се случи. Резултат все още няма. Маргарита Доровска има свои аргументи защо това да се случи. Предлагам да ги чуем.
Помните ли родопските чанове – една емблема на Регионален исторически музей „Стою Шишков“, Смолян? За тях преди няколко предавания разказа екскурзоводът Анна Болгурова. И в този разговор неусетно стигахме до сватбата. Каква е връзката между чановете и сватбата? В Родопите винаги я има. Повечето мъже са овчари, жените се грижат за дома, а в чеиза на булката вълната на овцете има много важна роля.
Родопските песни са хубави, но предлагам сега да послушаме народни песни от друг регион на България. Светлозар Тодоров представя един млад изпълнител, влюбен в песните на нашите предци.