KulturaBg - logo

Запазете старата врата – носи история, има свой дух и чар

Една стара врата е правена с много по-качествени от съвременните материали. Тя е издръжлива, носи история, има свой дух и чар. Ето защо е важно да се запази и да продължи да изпълнява функциите си. Повярвайте, по-добре е да запазите вратите от миналото, а не да ги заменяте със „съвременни“ на вид. Вратата има символично значение – тя пази жилището, но в същото време е преход. Отвън навътре. От някога (в миналото) към сега. От сега към някога (в бъдещето).

Ако си представим жилището като място за съхраняване на спокойствието и здравето, материалите, от които е изработено са от изключително значение. Вратите, безспорно, имат своето особено място. Александър Константинов се занимава с реставрация от дълги години. Практик е, но поддържа високото си професионално ниво и с теоретично обучение, заради което много специализирана литература е преминала през ръцете, очите и ума му. За Александър реставрацията не е просто работа. Чрез нея се докосва до историята на предмети и хора.

„Успявам да разбера как са правени нещата от старите майстори. Усещам работния процес много истински. Той е насочен към опазване на наследството, което тези преди нас са оставили“, споделя Александър Константинов.

Той не вижда в предметите само вещи, а цяла една култура, съществувала някога и станала повод за създаването им по определен начин.

„Реставрирам врати, дограми, рамки на картини, мебели, полилеи от различни материали. Работя почти всичко. По време на образователната програма „В света на старопланинската архитектура“ в музей „Етър“ обучавам участниците как да реставрират дървена врата. Преди време идвах и заедно с представители на екипа избрахме кои от наличните врати са подходящи да се премине целия път на възстановяването. Мога да кажа, че е много полезно и интересно да се работи с хора, които имат отношение към традицията. Радвам се, че мога да споделя своя опит. Една стара врата е правена с много по-качествени от съвременните материали. Тя е издържлива, носи история, има свой дух, чар. Ето защо е важно да се запази и да продължи да изпълнява функциите си.

Много интелигентни хора, които имат интерес към занаятите – това виждам в музея по време на обучението. Посещавал съм „Етър“ и преди, но като турист. Сега го гледам с други очи и усещам много по силно значението му за опазване на българското културно наследство.“

Запознайте се с работата на Александър Константинов 

„Дървени врати и глинени подове“ е темата на образователната програма „В света на старопланинската архитектура“ през 2024 година. Тя се реализира от Регионален етнографски музей на открито „Етър“ и Сдружение „Мещра – традиционни знания и занаяти“ между 9 и 11 август 2024 година на територията на музея, с подкрепата на Камара на архитектите в България, „Бикстон – Георгиев“ ЕООД и Баумит България ЕООД.

Сподели
ТИХОМИР ЦЪРОВ
Партньор: ТИХОМИР ЦЪРОВ

Брой публикации: 269 аудио, 235 видео, 426 новини

Всички публикации на автора »

Слушай още