KulturaBg - logo

Нов поглед към традицията в текстила отправят студенти от НХА

Да пренесе миналото в съвременността, за да го запази за бъдещите поколения – това е основна мисия на музей „Етър“ и изложбата „Нов поглед към традицията в текстила“ е в пълен синхрон с нея. Посетителите на Музейния център, на чиито последен етаж са разположени творбите, ще видят изкуство, създадено от студенти на Национална художествена академия, специалност „Текстил – изкуство и дизайн“. Куратор е д-р Ирина Димитрова, уредник в музей „Етър“.

За проф. д-р Светла Димитрова идеята да се съчетава традиция и съвременност не е нова. Още през първия си директорски мандат в музей „Етър“ тя започва да стимулира реализацията на съвместни проекти между занаятчии и дизайнери. 

„Много се радвам, че точно днес сте при нас, защото без вас няма да можем да направим и крачка напред. Музеите са силно консервативни институции, но това е било ценно някога. Днес светът е толкова динамичен, че ако сутринта е направено едно изобретение, до вечерта има негова модификация. Ако музеите останат закопчани в своя консерватизъм, ще изчезнем, защото всички ще ги подминават. И за текстила трябва да се използва всичко ценно от миналото, но да е пригоден за съвременна употреба. Ние няма да се откажем от традициите – от естествените материали, от инструментариума, обаче трябва да дадем нов живот на тези традиции. И много ви моля, бъдете част от нашия екип. Обръщам се с предложение към вас – да изработите проекти, с поглед към текстила. Може да се работи съвместно с музейния дизайнер за постигане на тази цел. Предметите, създадени по такива проекти, ще намерят реализация в нашия сувенирен магазин.“


Проф. Димитрова разказа за създадените от Марин Върбанов текстилни творби за старозагорската опера. В началото на 70-те години на миналия век в Стара Загора е създадена първата провинциална опера у нас. Хвърлят се големи усилия тя да бъде за пример и на високо ниво. Закупени са кристални огледала от Чехословакия, Дечко Узунов прави керамични пана, а на Марин Върбанов е възложено да изтъче текстилни пана, които разполагат във фоайето на операта. През 1991 година сградата изгаря при пожар. Когато огнеборците влизат във вътрешността, виждат, че паната на Марин Върбанов са непокътнати. В целия хаос, обаче, изчезват и до ден днешен не се знае къде са тези прекрасни творби.

„Ако този творец е запалил във вас искрата да създавате красота, аз ще бъда щастлива да пренесем заедно създаденото в музей „Етър“ през последните 60 години в следващите 60.“ 
 

Ръководителят на катедрата проф. д-р Виржиния Маркарова сподели при откриването, че изложбата цели да покаже връзката между традицията в областта на текстила и нейното претворяване в съвременността.

„Подборът на творби за изложбата е изцяло подчинен на изучаваните в специалността традиционни български техники: тъкане, плъстене, бродерия и други и стремежа на преподавателите да съхранят наследството на българската изобразителна култура. За целта са подбрани експонати, в които е видно общуването между традицията и съвременността в областта на текстилното изкуство и текстилния дизайн.
 

Намерението на експозицията е чрез творбите на студентите да се представят иновативните процеси на обучение в специалност „Текстил–изкуство и дизайн“. С тази мисъл съзнателно са подбрани реализирани задачи, поставяни през целия курс на обучение в специалността.“

 

Сподели
ТИХОМИР ЦЪРОВ
Партньор: ТИХОМИР ЦЪРОВ

Брой публикации: 269 аудио, 235 видео, 426 новини

Всички публикации на автора »

Прочети още