KulturaBg - logo

Джон Ръсел – дърводелецът, който реставрира вековни сгради в Англия, Испания и Франция

Англичанинът Джон Ръсел работи с дърво. Професионалните му умения са признати не само на Острова и ангажиментите, които има във Франция и Испания доказват това. Джон е лектор и обучител в образователната програма „В света на старопланинската архитектура“, която се реализира за девети път от музей „Етър“ и „Мещра – традиционни знания и занаяти“.

За себе си Джон Ръсел казва простичко – „Дърводелец съм“. Занимава се със сгради, които са паметници на културата и по-специално – с паянтова конструкция. Позициониран е в Южна Англия, но както вече стана ясно – уменията му гарантират професионални ангажименти в много по-широк географски периметър.

„Много съм удовлетворен, че участвам в програмата „В света на старопланинската архитектура“. Имам лекция, в която да споделя своя професионален опит, както и демонстрация пред участниците. Успях да разгледам музей „Етър“ и съм силно впечатлен от това място. Бях изненадан колко много сгради има тук, от размера им, а също така и от големия брой воденици“, казва Джон Ръсел.

По време на пребиваването си в музея той научава, че не всички водни съоръжения са воденици и се запознава с факта, че те реално работят и чрез тях могат да се правят демонстрации. Джон Ръсел е впечатлен да разбере, че музей „Етър“ е член на Международното общество по молинология „ТИМС“, което обединява хора и организации с интерес към съоръженията, задвижвани с вода и вятър.

Но защо Джон Ръсел избира дървото за материал, чрез който да се реализира професионално?

Още като 13-годишно момче разглобява два дървени хамбара и отново ги сглобява. Това занимание оставя своя отпечатък. По-късно му се налага да се заеме с научна работа, но бързо разбира, че офисите и залите не са неговото място да се чувства комфортно. Насочва вниманието си към реставрацията и вече знае, че всяка сграда е уникална и има своите специфики. Родната му Великобритания е пълна със стари сгради, които се нуждаят от обновяване и поддръжка, което му осигурява достатъчно ангажименти.

Джон Ръсел е в България за първи път. През 1987 година получава виза, с която само да премине през страната, затова няма впечатления. Това е причината пред участниците в образователната програма да сподели своя опит, без да си позволява да дава съвети дали е възможно неговото прилагане в България. Все пак е забелязал по време на пътуването си от София към Габрово колко много стари, нуждаещи се от възстановяване сгради има, което му дава надежда, че познанията му са полезни за участниците в образователната програма „В света на старопланинската архитектура“. Впрочем, интересът, с който бе посрещнат той показва, че това е точно така.

Снимки – Надежда Хаджииванова

Източник – блог на музей „Етър“

Сподели
ТИХОМИР ЦЪРОВ
Партньор: ТИХОМИР ЦЪРОВ

Брой публикации: 268 аудио, 231 видео, 424 новини

Всички публикации на автора »

Прочети още