Лазарките от долината на река Тунджа бродирали своите съкровени копнежи за любов върху дрехите си, разказва Благовеста Божинова от екипа на ЕМО "Етър".
Изложбата „От Лазаровден до Великден – традиции и иновации от Елховско” представя българската обредност на населението в долината на Тунджа, между Странджа и Сакар.
Експозицията може да бъде видяна в Етнографски музей на открито „Етър” от 8 март до 8 май.
От богатия фонд на Етнографско-археологически музей - Елхово са показани оригинални лазарски костюми и накити, изработени преди повече от един век, избродирани с много майсторство и любов, богата фантазия и художествен усет.
Всяка лазарка сама е везала костюма си, за да бъде харесана и избрана. Приготвяла е три ката нова премяна за Великден. Върху газите, полите, кърпите и престилката си лазарката бродирала съкровените си копнежи за любов и щастие. Изобразявани са цветя, животни, човешки и геометрични фигури, в ярки и пъстри цветове с преливащи се нюанси, които „галят окото“.
В изложбата са експонирани обредни хлябове, великденски яйца и са показани всички съпътстващи обреди, действия и практики в седмицата между Лазаровден и Великден – лазаруване, отговяване на Бояницата поднасяне на обредни хлябове-кукли, носене на краваи на кумата, боядисване на яйца.
Всички съкровени копнежи, които лазарките са бродирали върху костюмите си, но не с игла и конец, а с цветен восък и гравьор етнографът Добринка Костова, главен уредник в Етнографско-археологически музей – Елхово е претворила върху великденски яйца.
В изложбата са експонирани великденски яйца от 12 различни вида птици - колкото са месеците в годината, 52 модела - колкото са броя на седмиците в годината и изработени по 7 различни начина, колкото е броя на дните в седмицата. Върху яйцата по традиционен начин с восъчна писалка (използвана във Велинградско и в Ихтиманско), с релефен восък, варак, гравиране и изрязване е представено многообразието на жизнерадостните мотиви от шевиците и гайтаните на момите – лазарки. Голяма част от яйцата са копия на лазарски поли, престилки и кърпи. Изработени са само с естествени материали.