„Всичко е наред” (It’s OK) – това позитивно наименование избира за най-новата си изложба Мирослав Живков. 53 творби, всяка от които уникална, защото не може да се повтори в същия вариант, са представени в галерия „КОоП” на ул. „Янко Сакъзов” №17 в София.
Ако видите, че автор на една творба е Джингиби, знайте, че това Мирослав Живков – графичен дизайнер на музей „Етър”. 26-годишният младеж съвсем наскоро бе оценен високо в професионално отношение. Плакатът от изложбата „Вратата на спомените” взе второ място в третото издание на Националния преглед на музейния плакат – Смолян`2019. Мирослав Живков има личен повод да избере Джингиби. Като дете, така го нарича дядо му.
„Джингиби означава неспирен дух. Наричаше ме така, защото постоянно бях в движение – нагоре-надолу. Така са казвали на Левски, но разбира се в никакъв случай не се сравнявам с него. Творбите в изложбата са изцяло изпълнени с техниката ситопечат. Всички са уникални, не могат да бъдат тиражирани. След като се направи един отпечатък, повече не може да се повтори”.
Мирослав Живков възприема работата по една творба като процес. Има идея за нея, но не си представя завършено изображение.
„Всеки ден опитвах да пробвам с нови композиции и цветове. Нещата са абстрактни. Надявам се всеки сам да доразвие идеята, докато ги гледа. Не искам да представя пред хората някаква моя гледна точка. Очаквам да въздействат позитивно”, споделя Мирослав и допълва, че е творил на един дъх.
Изкуствоведът Яна Братанова приема да работи с Мирослав Живков за изложбата, но признава, че дори не е предполагала колко много се е развил в професионално отношение Мирослав Живков за толкова кратко време.
„Познавам Миро от предишна негова изложба, за която писах. Когато ме покани за тази, не предполагах колко се е променил за кратко време – около година и половина. Изпрати ми снимки и предупреди, че камерата се обърква и не успява да улови чистите неонови цветове. Започнахме да редим изложбата и видях, че творбите направо греят.”
Яна Братанова обяснява невъзможността на камерите да хванат точните цветове с тяхната яркост. Но вярва и в изследвания на изкуствоведи, които говорят з аура на произведението на изкуството.
Ели Сотирова е основател на галерия „КОоП” – едно пространство за изкуство и споделена работа. Доскоро не познава Мирослав Живков лично. В средата на февруари той я намира, за да й покаже плакати на Казаков, които открива изхвърлени на боклука и ги запазва. Точно тогава галерията прави изложба на този автор.
„Наистина съм приятно изненадана от този експеримент. Той показва как едно изкуство може да бъде абсолютно – да го възприемаш от пръв поглед, без задръжки. Да ти говори мигновено – с цветове и форми, създаващи настроение.”