На Димитровден в музей „Етър“ представят богатството на възрожденската архитектура
Ако на Димитровден – 26 октомври, посетите музей „Етър“, може да се запознаете с богатството на възрожденската архитектура. Тематична беседа на тази тема ще изнесе екскурзоводът Дамян Христов.Табахана. Рисунка, Лазар Донков
От 11:30 и от 13:30 часа той ще представи традиционните за Българското Възраждане строителни техники, ще запознае туристите с видовете конструкции и архитектурни образци на къщи, намиращи се в музея.
Къща от с. Батошево. Скица, Лазар Донков
За посетителите е подготвена и още една атракция. От 13:30 до 14:30 часа Часовниковата кула ще бъде отворена за посещения, при това без допълнително заплащане. Желаещите ще могат да видят с какъв механизъм се задвижва това толкова интересно съоръжение. За да се гарантира безопасност, туристите ще бъдат пускани на малки групи само в подножието на високата вита стълба. Това няма да им попречи да видят механизмите за задвижване на стрелките и камбаната. Екскурзоводът Анна Александрова ще представи историята на Часовниковата кула.
Часовниковата кула в музей „Етър“
Дойде ли Димитровден, идва зимата – така хората в миналото отбелязват този повратен момент от календарното време. Свети Димитър е почитан наравно със Свети Георги. В традиционната култура празникът се нарича още и „разпус”, защото тогава се разпускат и освобождават ратаите и наемните работници. Тогава се завръщат гурбетчиите и дюлгерите от близки и далечни краища.
По димитровденската месечина се гадае каква ще е зимата. Ако е пълна месечината, пълни ще са кошерите с мед, пълна ще е годината. Безлунен Димитровден вещае празни кошери и лоша година.