Днес е Женската Коледа
В централна и югозападна България на 4 декември – денят на св. Варвара, се отбелязва Женската Коледа. В миналото пременени девойки – „варварки“, ходят по домовете да пеят песни за здраве и плодородие. Светицата е смятана за защитница на домашните птици, най-вече на кокошките.
Ако посетите град Елешница край Разлог, може да намерите лековит извор и останки от някогашна постройка. Според местните предания те са от кулата, в която по волята на своя баща е затворена красива девойка на име Варвара. Живяла през III век в езическо семейство, тя става ревностна християнка. Баща ѝ построява кулата, където я затваря, за да я предпази от самата нея.
Според житието на светицата обаче, той пожелава дъщеря му да бъде наказана с обезглавяване. Мощи на св. Варвара (съхранени след смъртта части от тялото) се пазят във Венеция, Рим, Гант, Киев и в църквата „Св. Преображение“ в столичния квартал Лозенец.
На 4, 5 и 6 декември православната църква отдава почит на трима светци – Варвара, Сава и Николай. Населението вярва, че вървят „ръка за ръка“. Затова на 4 декември се замесва хляб, който на 5 се пече, а на 6 се яде. Доц. д-р Ангел Гоев, дългогодишен специалист и директор на музей „Етър“, в книгата Календарни обичаи на балканджиите пише, че Варвара и Сава са възприемани като сестри на Никола, като Сава е по-добрата.
„Независимо че св. Сава е християнски светец мъж, народните представи възприемат Варвара и Сава като сестри на св. Никола. Сава е по-малката и по-добрата. Тя върви след по-голямата и непрекъснато я моли да не пуска облаците да „врат“ в небето и да не пуска градушката и градобитнината на нивите.“
Както при повечето светци, така и за св. Варвара народните представи се различават от тези на църквата. Тя е описвана и като грозна, куца, разчорлена старица, която се подпира с патерица, с която удря децата и те се разболяват. Затова се смята, че е заповедница на детските болести, сипаницата и шарката. За здраве и омилостивяване на светицата и болестите, които вървят с нея, жените замесват и опичат пресни погачи, намазват ги с мед, една от тях се оставя на гредата под тавана на къщата или на полицата до огнището, а останалите се раздават на външни хора, да вървят болестите по тях. Момите се надпреварват да раздават погачите си, защото според поверието, която изпревари другите, първа ще се омъжи през следващата година.
Народът казва, че „Варвара заварява болестите, а Сава ги разсява“. За да умилостивят и предразположат болестите, жените не трябва да похващат през двата дена женска работа.