КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО Е КЛЮЧОВ ЕЛЕМЕНТ ЗА РАЗВИТИЕТО НА ТУРИЗМА
Доц. д-р Светла Димитрова, директор на АЕК „Етър“ – Габрово беше избрана за член на новоучредената Българо-американска комисия за опазване на културното наследство.В комисията членуват експерти от академичната общност, държавната администрация и неправителствения сектор.
Основната задача на комисията е да популяризира културното наследство като основен фактор в развитието на туризма в страната ни, а посолството на САЩ поема ангажимент да подкрепя български специалисти, работещи в областта на опазването на културното наследство.
Българско национално радио съобщи подробности:
Посолството на САЩ в България обяви учредяването на двустранна българо-американска комисия за опазване на културното наследство. Нейна задача ще бъде да работи за осъзнаване на важността на културното наследство като ключов елемент за развитието на туризма у нас.
Комисията, която се създава, е особено важна. Фокусът ѝ е върху професионализма и експертността. Няма нищо общо с политически намерения. Тя се създава между САЩ и България у нас.
Дебатите са в посока на усъвършенстването както на практики и политики в опазването на културното наследство, така и за реализиране на чисто практически и научни проекти.
Това каза в предаването "Хоризонт до обед" реставраторът и председател на "Български национален комитет на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места" доц. Стефан Белишки.
Съветникът по обществените въпроси в американското посолство Елизабет Фицсимънс заяви, че повече американци трябва да научат за историческия принос на България в световната история:
"Мисля, че основното решение, да създадем тази комисия, се случи по време на визитата на държавния секретар Джон Кери в началото на 2015 година.
По това време обявихме стратегически диалог с България в няколко аспекта. Някои от тези аспекти са свързани с политически въпроси, но всички смятахме да има и други елементи в това партньорство – образователни, културни и въпроси, свързани с връзките между народите на двете страни.
Като американец, живял в България 3 години, съм изключително впечатлена от културното наследство на тази страна и от нейната история".
Фицсимънс каза, че е взето решение тази комисия да се създаде като подкомисия към комисията "Фулбрайт":
"Имаме история от 20 години на образователен обмен между двете страни и смятаме, че Комисията за опазване на културното наследство трябва да бъде част от по-голямата комисия "Фулбрайт".
Тази комисия има потенциал не само да представи българската култура в по-широк аспект в САЩ, но има и възможността да донесе големи икономически ползи за България.
Хиляди американци посещават Гърция всяка година, за да видят нейните исторически и археологически забележителности, и това донася огромни ползи за гръцката икономика.
Искам всички тези американци да научат за българското историческо и културно наследство. Аз мисля, че българската култура е едно от скритите богатства на Европа".