БЪЛГАРСКАТА ГОРА - ИЗСИЧАНА И ГОРЕНА, НО ВСЕ ПАК ЖИВА
Седмицата на гората ще бъде отбелязана за от 1 до 7 април. Инициативата се провежда за 90-ти път и е под егидата на Изпълнителна агенция по горите и нейните поделения.От Природен парк "Българка" отправят предизвикателство към учениците от 1 до 12 клас да се включат в конкурса "Гората - майка закрилница". Децата и младежите ще рисуват и ще пишат по темата.
Екипът на парка се обърна към бъдещите участници в инициативата:
"Напишете есе, разказ или стихотворение, направете колаж, пано или рисунка като ни разкажете за гората, в която обичате да се разхождате, как тя може да стане по-красива и по-чиста. Споделете всичко, което ви е направило впечатление онова, което ви радва и това, за което се тревожите. Изразете любовта си към гората на България, така както я чувствате и разбирате".
Участниците в конкурса ще бъдат класирани в три възрастови групи: 1-4 клас, 5-8 клас и 9-12 клас.
На гърба на всяка творба, трябва да има информация за автора – трите имена, град, училище, клас, име на ръководителя и телефон за връзка.
Творбите трябва да бъдат предадени не по-късно от 31 март 2015 г. в офиса на ДПП “Българка “ - град Габрово ул. “Чардафон” 1 (на моста зад Културния дом) или на e-mail: dppbulgarka@abv.bg.
Телефон за контакти: 066/80 88 57 и 0885/999161 – Милена Илиева.
Община Трявна – Кольо Дабков – старши експерт “Култура, образование, спорт и здравеопазване“, стая 306.
Творбите ще бъдат разгледани и оценени, като най-добрите ще бъдат наградени и изложени през Седмицата на гората.
Някои идеи, взети от реалния живот, от които евентуалните участници в конкурса могат да черпят вдъхновение.
Инспектор от Регионалната дирекция по горите - Велико Търново е осъден за кражба на дърва. Габровският окръжен съд потвърди присъдата на Севлиевския районен съд.
Определеното наказание е условно - две години лишаване от свобода с 4-годишен изпитателен срок и е второ за горския инспектор. Първото е за незаконно придобиване на дървесина и е било административно.
Инспекторът е осъден за кражба на 21 кубика дървесина. В качеството си на длъжностно лице, което отговаря за контрол на сечта, главният специалист е имал достъп до документите и е знаел, че е издадено разрешително за сеч за имот край севлиевското село Горна Росица, както и че материалът е складиран.
Осъденият е организирал превозването на дърва от сечището, приготвени от собственика за продажба.
Наетите помощници натоварили дървесината, която не била маркирана, и я транспортирали до района на близкия язовир, с чийто стопанин горският инспектор се бил договорил.
По делото няма доказателства, че той е знаел за кражбата и затова е оневинен.
Мораториум върху износа на необработена дървесина
Народните представители приеха внесеното от ГЕРБ предложение за забрана на износа на необработена дървесина за период от три месеца.
Промените предвиждат министърът на земеделието и храните да наложи мораториум на износа на необработена дървесина към страните извън ЕС и изпращането на такава дървесина в рамките на Съюза за срок от 3 месеца.
„Всички тези мерки са насочени към противодействие на незаконната сеч. В момента тя възлиза на около 2 млн. куб. м., което представлява една четвърт от общия добив на дървесина“, информира депутатът Цветомир Михов.
Той уточни, че предстои в рамките на тези три месеца на забрана да бъдат инициирани законодателни промени, които да подобрят контрола върху дейностите в горските територии и да противодействат на незаконната сеч.
Всъщност българската гора е прекрасна през всеки един от сезоните